האתר בהרצה, אנחנו יושבים על זה עכשיו...

כמה עולה פינצטה?

פינצטה

הייתי צריכה פינצטה. מוצר זמין, זול ופשוט. כל כך פשוט שלפעמים הוא עושה עבודה מעולה ולפעמים זו סתם חתיכת מתכת בלתי שמישה. הבעיה היא שאי אפשר לדעת לפני שאת פותחת את האריזה אם מדובר במשהו טוב או שהוא הולך לפח אחרי ניסיון אחד. ותאמינו לי כבר ניסיתי, מסין וגם מגרמניה, לא הצלחתי הבין את ההבדלים בטיב, לפעמים הגרמני שלכאורה היה צריך להיות מצוין פישל בגדול, והסיני דווקא שימש אותי לאורך זמן.

חיכיתי לזמן בו יצא לי לצאת למרכז מסחרי מרוחק, בו יש המוני חנויות ואוכל למצוא את מבוקשי במבחר גדול, ואבחר. סוג של אנדנדינו כי כאמור אין לדעת.

בשל חוסר הידיעה אני לא משקיעה בפינצטות, ולמרות זאת נדהמתי לראות ברשת מסוימת פינצטה בשמונים וארבע ש"ח!
פינצטה! ולא מזהב! חשבתי שאני לא רואה טוב, אז הסתכלתי בחברותיה ולא, אני לא טועה, זה המחיר. כמובן שלא קניתי. שאר הפינצטות על אותו לוח מכירה ירדו כבר לארבעים פחות עשר אגורות וגם זה נראה לי מוגזם. המשכתי בקניות שלי ובדקתי בחנויות אם יש פינצטה ולא מצאתי, עד שהגעתי לרשת מסוימת, שכיוון שזה לא מקום לפרסום לא אנקוב בשמה, ושם, על לוח מכירה, מצאתי אינספור סוגים של פינצטות, החל משניים וחצי שקלים ועד… תשעה שקלים. קניתי חמישה סוגים, אנסה את כולם ואראה מה יהיה הכי טוב… בקופה שילמתי שבעה עשר וחצי שקלים.

המשכתי בקניות, וכיוון שגם משקפי שמש היו ברשימה ניגשתי לדוכן של חנות שנקרתה בדרכי, היו שם משקפי שמש בחמישים ושישים ₪, אבל למרות שהיו שם יפים וגם המחיר ממש זול אני לא יכולה לקנות מה שמוצא חן בעיני אלא מוגבלת למשקפיים שיעלו על המשקפיים שלי. הסבר: אני מרכיבה מולטיפוקל שעלו כמעט שלושת אלפים ₪, ולכן משקפי שמש רגילות לא טובות לי וגם אין בכוונתי להשקיע סכום כזה במולטיפוקל נגד  שמש. אז יש פתרון פשוט לחובשות מולטיפוקל. יש משקפי שמש שמתלבשות על משקפיים רגילות, ואי אפשר לראות מבחוץ שיש פה שני זוגות משקפיים זה על זה,  זה נח ונעים וכמובן זול, במיוחד למי ששוכחת את משקפי השמש בכל משרד אליו היא מגיעה.

הסברתי למוכרת מה אני מחפשת והיא סחה לי ש'את יודעת ששילמת מחיר מופקע על המולטיפוקל? אמא שלי עובדת באופטיקה והרווח שלהם הוא שבעים אחוז על כל משקף'.

אני לא עובדת באופטיקה ואין לי קשר לחנויות כאלו, לפיכך אין לי מושג כמה היא דייקה, בעיסוקי כעיתונאית כבר ידוע לי מכבר שיש בענף הזה מתח רווחים גדול במיוחד. אבל מה לעשות עוד לא מצאתי רשת שתרצה להרוויח פחות… כך או כך הוספתי לעצמי עוד עובדה לידיעה שהאזרח הקטן לא נספר במדינה הזו.

משקפי שמש  מתאימות לא מצאתי שם, אבל בדרכי לאוטובוס חתכתי דרך הקניון, ושם, ממש מולי, על סטנד גדול, המוני משקפי שמש בארבע במאה. ואחד מהם התאים למשקפי המולטיפוקל שלי. הרגשתי לא נח לקנות כל כך בזול…

'תגידי, זה אמיתי?' שאלתי את המוכרת, 'זה לא איזו דמוי זכוכית מזיקה?'. "לא," היא השיבה, "זה נבדק לגמרי, והנה גם אני הולכת עם משקפי שמש כאלו".

לא חייבים להאמין, אבל בעשרים וחמישה שקלים למשקף אני מוכנה לנסות. אבל ארבעה? אם קונים אחד המחיר כפול… בדיוק עמדה שם בחורה שהתעניינה גם היא במשקפי השמש. עשינו דיל. היא לקחה שניים ואני שניים ושילמנו ביחד את המאה…

חזרתי הביתה עם חמש פינצטות ושני זוגות משקפי שמש בפחות ממה שהייתה עולה לי פינצטה אחת.

חכמות היזהרו בקניותיכן…. : )

הניה שוורץ היא סופרת, פסיכותרפיסטית, מנחת הורים ויועצת זוגית

ליצירת קשר: 050-4102007, henya10@012.net.il

11 Responses

 1. לי יש מספר גבוה במשקפיים ובעיקר צילינדר גבוה מאוד,
  אני קונה רק באופטיקה ערבים (מלשון ערבים זה לזה), המחיר שלהם נמוך מאוד והמשקפיים מצוינות,
  הרבה בעלי המספרים הגבוהים קונים שם כי זה הרבה הרבה יותר זול.

  ומחיר גבוה לא מראה על איכות, זה מראה על מיתוג , וטימטום של ציבור שמוכן לשלם הון על "שם של חברה".
  ובכוונה שמתי את זה במחאות כי אין שום קשר בין המותג לשם של איכות – היום כל אחד שמוציא מוצר לשוק עושה איזה סמל מסחרי וקורא לזה מותג, אפילו אם עד אתמול לא היה כזה דבר בשוק

  1. אני מכירה מישהי שעבדה בחנות דומה, והיא אמרה לי לברר היטב לפני שקונים משקפיים עם מורכבות כלשהי (כג' צילינדר או מס' גבוה).
   למחיר הזול יש השפעה על איכות הביצוע והדיוק של המשקפיים, בהחלט!!

  2. יש הבדל גדול מאד בין מספר גבוה, ואפילו צילינדר גבוה, לבין מולטיפוקל שזה משקפיים מורכבים מאד, ולכן גם יקרים.
   לא יודעת אם זה מצדיק את המחירים של היום, אבל בכל זאת, אי אפשר להשוות.

 2. בהרבה מהמקרים מחיר המוצר לא עומד בשום יחס לערכו/ טיבו כי אם לסכום שהמוכר חושב שהוא יוכל לקבל עליו. במיוחד ובמיוחד במוצרי אופנה. מה המחיר של עליונית? 180 או 4 ב-100 (אותה חנות)?
  ואם כבר קוריוז על משקפיים- ביצעתי תהליך הזמנה בzeni optical הבינלאומית וכשהגעתי לשלב הרכישה התבקשתי להוסיף דמי משלוח עוד 20$ וזה כבר שבר אותי… כי הייתי רחוקה עד מאד מההצהרה של "משקפיים ב7 דולר" שלהם (בחירת מסגרת יקרה יותר, תוספת מספר גבוה. עדשות יקרות מהרגיל). השארתי את ההזמנה כך פתוחה. כשנכנסתי שוב אחרי כמה ימים ראיתי שיש להם מבצע "20% בקניית זוג, 30% בקניית 2 זוגות, ו30% בקניית 3 זוגות". נפל לי האסימון שאם לקניה שלי, כמו שהיא, אוסיף עוד 2 זוגות אקראיים, מהסוג הזול ביותר ב7$, אוזיל את הקניה כולה בעשרות אחוזים. זה היה משעשע להוסיף לעגלה עוד זוג ועוד אחד ולראות איך המחיר יורד :).
  מסקנה: לא יודעת. קודם כל "חכמות היזהרו בקניותיכן…. : )". וגם- אל תתנו למחיר המוצר להטעות אתכם. פשוט תעשו את השיקול שלכם מול המוצר כפי שרואות עיניכם, מקסימום תבררו מבעלי נסיון. מחיר המוצר משקף כאמור את שאיפות המוכר, ותו לא…

 3. לא יודעת על מחירים של משקפיים – אם יש הצדקה למחירים,
  אבל בהחלט לתהליך עצמו יש חשוב מאד למי ומה הולכים.
  מכירה מישהי שלא הרגישה שמדייקים במה שהיא צריכה במשקפיים, עד שהלכה לאופטומטריסט יקר באופן פרטי – ורק אחרי זה התחילה לראות טוב ממש.

 4. בטח מדובר בחנויות באזורים חרדים שהרבה פעמים לוקחים כפול אבל אני לרוב קונה בחנויות של חילונים שלא תמיד יקרניים וגם מרוויחה שירות טוב ויחס טוב

  1. את שמה לב מה אמרת?
   אנחנו יורים לעצמינו ברגליים. לוקחים מחירים גבוהים יותר, למרות שיש הרבה אוכלוסיה שמרוויחה פחות. ואז הולכים לקנות באזורים לא חרדים כי יותר זול.
   אז מה הרווחנו?

  2. זאת ממש הכללה לא יפה וגם לא נכונה.
   יש חנויות חילוניות ממש יקרו, ויש מכירות חרדיות, באיזורים חרדיים שלוקחים גרושים!

   ואם כבר, יש דברים שבהם חנויות חרדיות יותר יקרות לפעמים (בביגוד למשל)
   וגם אז זה די מובן, לחנות חרדית יש לפעמים 2-3 סניפים, במחירי הון עתק של גאולה ורבי עקיבא,
   בעוד שלזארה לדוגמה יש אלפי סניפים בכל רחבי העולם ואפילו יותר.
   אז לא פלא שהם יכולים לתת מחירים זולים יותר גם בתחילת עונה.
   ואולי ראוי לשלם קצת יותר ולפרנס בעלות עסק חרדיות?

 5. כל אחת צריכה לחשבן את החשבונות שלה מה ראוי ומה לא אבל באותה נימה אולי ראוי שחנויות חרדיות יורידו במחירים כי גם אני חרדית? אז לא רק אני צריכה לחשוב על בעלות עסק חרדיות הם גם צריכות לחשוב עלי!
  בכל אופן צר לי לומר אב אצל החילונים רק בחנויות של מותגים ממש יוקרתיים המחיר מאוד גבוה כל השאר מחיר סטנדרט ואצלינו המחיר גבוה גם אם זו חנות שאף אחד לא שמע עליה מעולם. שלא לדבר על חנויות באזור רב שפע ושנלר ששם רק מיליונרים יכולים לקנות.
  אני אישית חושבת שזה חבל במקום לעזור זה לזה ושחרדים יקנו רק בחנויות חרדיות כי המחירים יהיו שווים ואז יהיה בבחינת זה נהנה וזה לא חסר.
  כרגע זה לא קורה אולי משהו פעם יעשה שינוי. ואגב עוד לא דיברתי על להזמין באינטרנט שזה כמובן יותר זול בהרבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הנצפים ביותר

אולי יעניין אותך גם?

תמונה של רשימה

מנהלת את הזמן שלך

שכחתי לרשום!! 🤔

רוחמה הופמן

קופסא בצורת שועל

יצירה

משלוח מנות שועלי ממוחזר🦊

הדס קסיר

אמנות של יורם רענן

ויהי אחרי השריפה – האמן יורם רענן

ד"ר נורית סרקיס בנק

ממומן

כנס עסקים בירושלים עוד שבוע >>>

מכון בית יעקב למורות